WorldSkills

 

 

The ACT Government is committed to supporting the skills and innovation base of new industries in the ACT. As part of this commitment, we are running the Canberra region WorldSkills competitions.

WorldSkills is an international vocational education and excellence competition event for trainees, apprentices and students. The competitions give participants a chance to showcase and show what can be achieved with real industry skills.

Winners of local competitions can go on to represent at Australian and even international competitions, demonstrating the ACT’s vocational education and training (VET) quality on the world stage.

Learn how WorldSkills helped young local landscaper, Dougal King, who competed for Australia in the international stage in Dubai in 2018.

For more information refer to the WorldSkills Australia website.

WorldSkills Australia National Championships

WorldSkills - Event Update

 

In light of restrictions now in place in response to coronavirus (COVID-19), WorldSkills Australia have made the decision to postpone the WorldSkills Australia National Championships and Skills Show 2020 to Thursday 29 April 2021 to Saturday 1 May 2021.

The National Championships give regional winners from across the nation an opportunity to put their talent to the test. Over 500 competitors will showcase and benchmark their skills on a national stage as they compete for gold and a chance to represent Australia at the International Competition in Shanghai, 2021.

Key dates:

  • Familiarisation & Opening Ceremony - Wednesday 28 April 2021
  • Competition Dates - Thursday 29 April 2021 to Saturday 1 May 2021
  • Closing Ceremony - Sunday 2 May 2021

For more information about the WorldSkills National Championships please visit the WorldSkills Australia website and their Frequently asked questions page.

2019 Competition Results and Photos

Congratulations to everyone who competed in the 2019 Canberra region competitions. Winners were announced at a Medal Ceremony held at the Ainslie Football Club on 7 November 2019.

 

Bricklaying

Gold medalist - Jed Grundy
Silver medalsit - Daniel Buckmaster
Bronze medalist - Gary Bailey
Competition photos

 

Cabinetmaking

Gold medalist - Jacob Shillington
Silver medalsit - Sonia McDonald
Bronze medalist - Griffin Bell
Competition photos

 

Carpentry

Gold Medallist - Adam Hinds
Silver Medallist - Liam Creech
Bronze Medallist - Craig Battams
Competition photos

 

Cyber Security

Gold Medallists - Kavitha Kamath and Luke Williams
Silver Medallists - Scott Paterson and Javier Sallato
Competition photos

 

Electrical Control

Gold Medallist - Thomas Robertson
Silver Medallist - Branden Patafta
Bronze Medallist - Jack Parkyn
Competition photos

 

Electrical Installation

Gold Medallist - Branden Patafta
Silver Medallist - Thomas Robertson
Bronze Medallist - Thomas Read
Competition photos

 

Hairdressing

Gold Medallist - Jannica Ilpola
Silver Medallist - Mohsen Karimi
Bronze Medallist - Jason Waters
Competition photos

 

Joinery

Gold Medallist - Jacob Casey
Silver Medallist - Samuel Ryrie
Bronze Medallist - Joshua Newman
Competition photos

 

Landscape Construction

Gold Medallist - Hamish Gooden
Silver Medallist - Thomas Thompson
Bronze Medallist - Dylan Jones
Competition photos

 

Painting & Decorating

Gold Medallist - Cody Boles
Silver Medallist - Alex Van Gelder
Bronze Medallist - Caitlyn Langdale
Competition photos

 

Plastering

Gold Medallist - Ba Sho Gay Aung Min
Silver Medallist - Mitch Hetherington
Bronze Medallist - William McKenzie
Competition photos

 

Plumbing and Heating

Gold Medallist - Elliott Nunn
Silver Medallist - Jackson Holdway
Bronze Medallist - Peter Stokes
Competition photos

 

Refrigeration and Airconditioning

Gold Medallist - Ryan Hanns
Silver Medallist - Andrew Sandy
Bronze Medallist - Andrew Breitkopf
Competition photos

 

Restaurant Service

Gold Medallist - Dillan Cranshaw
Silver Medallist - Angela De Vera
Bronze Medallist - Tran Gia Bao Le
Competition photos

 

Retail Baking (Bread)

Gold Medallist - Erin Leslie
Silver Medallist - Rachel Crawford
Bronze Medallist - Sabrina Sanchez
Competition photos

 

Sheetmetal Technology

Gold Medallist - Cameron Woodhouse
Silver Medallist - Kelly Boxsell
Bronze Medallist - Jarrod Hutchinson
Competition photos

 

Wall and Floor Tiling

Gold Medallist - Reef Maynard
Silver Medallist - Andrew Pipitone
Bronze Medallist - Jacob Wedding
Competition photos

 

Welding

Gold Medallist - Jack Brown
Silver Medallist - Ben Davis
Bronze Medallist - Dean Gray
Competition photos

 

VETiS Electrotechnology

Gold Medallist - Daniel Pasquariello
Silver Medallist - Harry Wardale
Bronze Medallist - Thomas Miiller
Competition photos

 

VETiS Hairdressing

Gold Medallist - Stephanie Lowey
Silver Medallist - Amy Ashcroft Bryant
Bronze Medallist - Paris Burrell-Jackman
Competition photos

2019 Sponsors

Major sponsors

National Mail and Marketing logo

Competition sponsors

Turners Building, Joinery and Shopfitting Supplies logo
CCCares logo

 

Supporting registered training organisations

 

Canberra Institute of Technology logo
GETS logo
QTIC logo
CTET logo